Ciekawe zakątki Polski cz.2

Druga część naszych podróży po najciekawszych, najładniejszych i najpopularniejszych miejscach w Polsce, w której przedstawimy Panoramę Racławicką, Pałac w Wilanowie oraz Teatr Wielki w Warszawie. Zanim jednak zaczniemy zastanówmy się może nad tym co powinno się znaleźć w wyposażeniu każdego turysty. Oto podstawowy ekwipunek: plecak turystyczny o pojemności odpowiadającej długości i trudności wycieczki, kurtka przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa, czapka (zimą ciepła, latem czapka z daszkiem), okulary przeciwsłoneczne, mapa, przewodnik, kompas, telefon z nawigacją lub nawigacja GPS, butelkę czystej wody a najlepiej termos z herbatą. Tak przygotowani możemy wyruszyć w dalszą podróż.

oferta_miasta_Polski4

3. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka mieści się we Wrocławiu. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie zobaczyć można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidła, dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich, czyli specjalnej perspektywy oraz technicznych (sztuczny ekran, oświetlenie, kręte podejście), wywołują u widza poczucie innej rzeczywistości i innego czasu. Jest to pierwsze i jedyne w Polsce dzieło tego rodzaju. Panoramę Racławicką otwarto 5 czerwca 1894 roku. Współcześni widzowie także mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń. Wśród licznych gości zwiedzających Panoramę Racławicką znaleźli się: papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz.

RotundaPanoramyRaclawickiej

4. Pałac w Wilanowie

Pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim to właśnie Pałac w Wilanowie. Pałac barokowy, wzniesiony w latach 1681-1696  dla króla Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery. Projektantem pałacu był Augustyn Locci. Skrzydła boczne dobudowane zostały w latach 1723-1729. Mieści się tu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim został wraz z Morysinem uznany za pomnik historii. Pałac wraz z otaczającym parkiem oraz zabudowaniami zachował niezmienioną formę architektoniczną, walory historyczne i artystyczne mimo zaborów, wojen i okupacji. Na terenie pałacu odbywają się również różne wydarzenia kulturalne, koncerty czy spotkania. Do najbardziej znanych należą:  Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.

palac_w_wilanowie

5. Teatr Wielki w Warszawie

Wybudowany został w latach 1825-1833  według  projektu Antonia Corazziego. Teatr Wielki był kilkakrotnie przebudowywany. W 1939 r. został zbombardowany i mało brakowało, aby nie został całkowicie zniszczony. W latach 1945-1965 zespół teatru działał na innych scenach, a gmach Teatru został odbudowany z gruzów i rozbudowany. Otwarcie ogromnego i nowoczesnego Teatru Wielkiego odbyło się 19 listopada 1965 roku. W tym roku obchodzimy 50-lecie tego wydarzenia, dlatego warto akurat w 2015 odwiedzić to miejsce. W gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej mają swoją siedzibę Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy, Galeria Opera i Muzeum Teatralne.

Wielka-Gala-Liderów-Polskiego-Biznesu-001

Na tym chcielibyśmy zakończyć drugą i ostatnią część naszej wyprawy po najciekawszych zakątkach Polski. Zachęcamy do czytania pozostałych naszych artykułów, gdzie znajdziecie inne ciekawe miejscowości lub miejsca w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *