Ciekawe zakątki Polski cz.1

Zbliża się weekend majowy, a 2 miesiące po nim rozpoczniemy sezon letni. Jest to czas wakacji oraz wyjazdów krajoznawczych. Planując udany wypad w ciekawe zakątki Polski zachęcamy do skorzystania z naszego spisu najciekawszych miejsc na terenie naszego kraju. Weekend majowy czy też wakacje wcale nie muszą być nudne. Wyrusz z nami do miejsc, które nie tylko są piękne i malownicze ale również wiąże się z nimi historia naszego państwa.

shutterstock_97739021

1. Zamek w Malborku

Jednym z najciekawszych miejsc w Polsce jest zamek w Malborku położony na prawym brzegu Nogatu. Jest to budowla gotycka, warowna, otoczona fosą. Został wzniesiony w kilku etapach przez zakon krzyżacki (od XIII w. do poł. XV w.) . Na samym początku był to zamek konwentualny oraz służył jako siedziba komtura. W 1309-1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. W latach 1457-1772 stał się rezydencją królów Polski. Od 1466 był siedzibą władz Prus Królewskich, a od 1568 siedzibą Komisji Morskiej. Rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944. Zniszczony w 1945 i ponownie rekonstruowany od 1947. Wpisany do rejestru zabytków w 1949, a w 1994 uznany został za pomnik historii. Został także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie mieści się tam Muzeum Zamkowe w Malborku. Zamek w Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie.

1373816906panorama_Zamku_Malbork_1

2. Sukiennice w Krakowie

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia są sukiennice w Krakowie – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie. Podlegały one przez wieki wielu przemianom, co sprawiło, ze ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. W 1257 roku Bolesław Wstydliwy w Krakowie zobowiązał się postawić kramy sukienne. Stanowiły one podwójny rząd kramów kamiennych, tworzących jakby uliczkę pośrodku rynku. Takie sukiennice można było oglądać jedynie do połowy XIV stulecia. Dziś znajdują się tam dwa rzędy kramów (głównie z biżuterią, rękodziełami, pamiątkami czy też cepelią). Na piętrze Sukiennic (w dawnym szmatruzie) znajduje się obecnie Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Jest to część Muzeum Narodowego. Na ternie Sukiennic znajduje się także słynna kawiarnia Noworolski.

rynek_noca

Na tym zakończymy pierwszą część naszej wycieczki po najciekawszych, najpiękniejszych oraz najsławniejszych miejscach w Polsce. Zapraszamy do drugiej części, gdzie czekają na was wcale nie gorsze zakątki Polski. W kolejnym artykule opowiemy wam między innymi o: Panoramie Racławickiej, Pałacu w Wilanowie i Teatrze Wielkim w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *